^Back To Top
  
  
  
Get Adobe Flash player

Licznik odwiedzin

877540
DzisiajDzisiaj2810
WczorajWczoraj2961
W tym tygodniuW tym tygodniu22545
W tym miesiącuW tym miesiącu56510
OgółemOgółem877540

Obecnie

Odwiedza nas 166 gości oraz 0 użytkowników.

Dziecko zdolne w przedszkolu

 Dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną wybitną inteligencją, zadatkami na rozwijanie wielkiej twórczości oraz dużym talentem społecznym.

 

                                    

 

                             

 

Trzeba stworzyć mu możliwości ich maksymalnego rozwoju. To my- dorośli, rodzice i nauczyciele powinniśmy odgrywać znaczącą rolę w zapewnieniu im pełnej samorealizacji. Pomagając dziecku w drodze do wspaniałej przyszłości wzbogacamy nie tylko świat dziecka, ale także swój własny.

 

 

 

 Cechy ogólne dziecka uzdolnionego

 

  

 

Dziecko zdolne wyróżnia się :

 

 

 

o          łatwością uczenia się

 

o          dobrą pamięcią

 

o          dużą wiedzą ogólną

 

o          ciekawością - zadaje niezliczoną liczbę pytań

 

o          zdolnością koncentracji

 

o          wytrwałością

 

o          żywą  i twórczą wyobraźnią

 

o          pomysłowością

 

o          poszukiwaniem wielu rozwiązań  problemu

 

o          głęboką wrażliwością na uczucia swoje i innych

 

o          wolą pracowania samodzielnie

 

o          cechami przywódczymi

 

o          uporem i chęcią postawienia na swoim.

 

 

 

Wymienione cechy nie występują wszystkie jednocześnie. Zauważając u dziecka takie cechy możemy stwierdzić, że potencjalnie mamy przed sobą dziecko zdolne.

 

 

 

Sprawdź, jakim talentem obdarzone jest Twoje dziecko?

 

 

 

Talent artystyczny

 

Dziecko lubi rysować, malować , lepić z gliny lub plasteliny.

 

Chętnie eksperymentuje, przejawia oryginalność w doborze tematów, technik, kompozycji i materiałów. Poprzez sztukę wyraża swoje uczucia. Zauważa szczegóły i barwy, których inne dzieci nie dostrzegają.

 

Talent twórczy

 

Dziecko posiada inwencję twórczą . Potrafi  wymyślać opowiadania, gry, wiersze, piosenki itp. Zadaje dużo pytań stawianych przez dorosłych. Lubi eksperymentować  i sprawdzać  hipotezy, by uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania. Potrafi wykorzystać w nowy niezwykły sposób znane materiały i środki. Jest  wytrwałe w podejmowanym zadaniu. Często ubiera się lub zachowuje w sobie tylko właściwy sposób

 

Talent aktorski

 

Dziecko od  najmłodszych lat wykazuje zdolność odgrywania różnych ról, naśladowania. Potrafi z ekspresją operować głosem oraz porozumiewać się za pomocą gestów, ruchu i wyrazu twarzy.

 

 Chętnie uczestniczy w teatrzykach. Interesuje się teatrem, filmem.

 

 

 

Talent muzyczny

 

Dziecko ma słuch muzyczny, wyczucie rytmu i natężenia dźwięku. Potrafi skojarzyć zjawiska z muzyką. Wyraża chęć do nauki gry na jakimś instrumencie. Charakteryzuje go zdolność długotrwałej koncentracji. Dobrze śpiewa ( chociaż nie zawsze). Wymyśla oryginalne melodie. Chętnie słucha różnych gatunków muzyki.

 

Talent matematyczny

 

Dziecko od najmłodszych lat szybko operuje cyframi i liczbami. Wszystko oblicza skrótami. Jest perfekcjonistą Nie jest zbyt rozmowne. Jasno i zwięźle odpowiada na pytania. Nie ufa intuicji, chce dowodów. Wykazuje wytrwałość i upór w rozwiązywaniu zadań. Zdarza się, że lubi muzykować lub grać w szachy.

 

 

 

Talent przywódczy

 

Dziecko zazwyczaj jest w centrum uwagi. Jest pewne siebie, uwielbia być na czele.  Ma poczucie lojalności grupowej i indywidualnej sprawiedliwości społecznej. Przez inne dzieci uznawane jest za przewodnika. Jest cierpliwe i tolerancyjne, kontroluje przebieg zabawy i wykorzystuje to do zdobywania uznania u rówieśników oraz do manipulowania nimi. Wie jak zaszczepić  innym entuzjazm.

 

 

 

Talent sportowy

 

Dziecko jest energiczne, aktywne ruchowo. Ma doskonałą koordynację ruchów, szybko rozwija się motorycznie. Uwielbia gry i zabawy sportowe, zabawy na powietrzu. Chętnie wykonuje ćwiczenia sportowe. Z powodzeniem rywalizuje w sporcie z dziećmi starszymi.

 

 

 

Talent techniczny

 

Dziecko lubi konstruować. Właściwie posługuje się różnego rodzaju narzędziami. Interesuje go funkcjonowanie urządzeń mechanicznych. Lubi rysować przedmioty mechaniczne lub różne plany i projekty.

 

 Ma zdolności matematyczne .

 

 

 

 

 

Copyright © 2013. Przedszkole w Klementowicach Rights Reserved.